Yastık Nasıl Yıkanır?

Yastık, yaşam kalitemizi arttıran ihtiyaçlarımızdan biridir. Güne dinç ve enerjik başlamamız, kesintisiz ve rahat uykuya bağlıdır. Hijyen ve bakım, her gün kullandığımız yastıkların uzun ömürlü olması için önemlidir. Sürekli tenimize temas eden yastıklarda zaman içerisinde ölü deri parçaları ve toz birikir. Düzenli temizlenmedikleri takdirde ise hem yastıklarımızın ömrü kısalır hem de alerjiye sebep olurlar. Yastık seçimi kişisel tercihe bağlı olup, her birinin yıkanması ve bakımı farklıdır. Bu yastık yıkama rehberinde ihtiyacınız olan püf noktaları bulabilirsiniz. Yastığınızı yıkamadan önce ise yırtığının veya söküğünün olmadığını kontrol etmeyi unutmayın.

Uyarı – Yastığınızı yıkamadan önce mutlaka bakım etiketini kontrol edin; bazı yastık türleri yıkanmaya müsait olmayıp sadece kuru temizleme için uygundur.

Kaz tüyü yastık nasıl yıkanır?

Kaz tüyü yastıklar konforu, anti-alerjik özelliği ve doğal içeriği sebebiyle tercih edilir. Bakımı iyi yapıldığı takdirde ise oldukça uzun ömürlüdür. Aynı zamanda vücut ısısını dengeleyip bakteri barındırmama özellikleri vardır. Kaz tüyü yastığınızın bakımında ilk tercih kuru temizlemeden yana olacaktır. Fakat evde yıkamanın zorunlu olduğu durumlarda, 30 derece sıcaklıkta makinanızın hassas yıkama programında az miktarda Felly Nova Expert deterjanla yıkayabilirsiniz. Daha sonra iyi kaliteli bir kurutma makinasında makinasında hassas programda kurutun. Eğer doğal kurumaya bırakmak isterseniz, yastığınızın iyice kuruduğundan emin olmadan kullanmamalısınız.

Pamuk yastık nasıl yıkanır?

Pamuk yastık, kaz tüyü gibi doğal içeriği sebebiyle alerjik kişilerin sıklıkla tercih ettiği yastık türlerinden biridir. Pamuk yastığınızı makinenizin hassas yıkama programında en fazla 30 derecelik sıcaklıkta yıkayabilirsiniz. Felly Nova gibi ağartıcı içermeyen ve hassas ürünlerin kullanımına uygun bir deterjan kullanmalısınız. Daha sonra yastığınızı kurutucunuzun hassas programında kurutun. Yastığınızın tamamen kuru olduğuna emin olmadan kullanmayın. Evde yıkayamadığınız durumlarda yastığınızı kuru temizleme servisine götürebilirsiniz.

Yün yastık nasıl yıkanır?

Yün yastık yıkama ve bakımı, diğer yastıklara göre daha zahmetlidir. Günümüzde yün yastık bulmak zordur, bu yüzden fazla kullanılmamaktadırlar. Fakat, doğal yapısı sebebiyle yün yastıklar oldukça sağlıklıdır. İyi bakıldıkları takdirde bakteri, nem ve küf gibi sorunlara yol açmazlar. Peki, yün yastık makinada yıkanır mı? Yün yastığınızı makinanızda yıkayabilirsiniz, fakat öncelikle yünleri kılıfından çıkarıp çamaşır filesine koymalısınız; böylece yünler yıkanırken dağılmayacaktır. Yünlüler için üretilmiş bir deterjan kullanmalısınız. Alternatif olarak elde de yıkayabilirsiniz. Yünler yıkandıktan sonra, mümkünse güneş gören bir alana örtü veya çarşaf serip yünleri üzerine yerleştirin. İyice kuruduktan sonra elinizle kabartın ve kılıfına yerleştirin. Yün yastıkların kuruması zor olduğundan, kışın yıkanmaması tavsiye edilir.

Elyaf yastık nasıl yıkanır?

Elyaf yastıklar, diğer yastıklar gibi doğal içerikli değildir. Fakat, maliyeti daha düşük olduğu için sıklıkla tercih edilirler. Elyaf yastıkların yıkanması çoğunlukla bir sorun oluşturmaz. Fakat, bu konuda elyafın kalitesi de büyük önem taşır. İyi kaliteli elyaf yastıklar normal yıkama ayarında yıkanabilirken, düşük kalitede olan elyafların yıkanması kötü sonuçlar doğurabilir. Yastığınızın bakım etiketini kontrol ettikten sonra makinenizde 40 derecede yıkayabilirsiniz. Yastığınızı kurutucuya koymayın, balkon gibi bir alanda doğal kurumaya bırakmalısınız. Kuruduktan sonra elinizle kabartabilirsiniz.

Kullandığınız yastığın malzemesi ve içeriği ne olursa olsun, kaliteli bir uyku temiz bir yastıktan geçer. Yastıklarınızın bakımını düzenli olarak yaptığınız sürece uzun yıllar boyu rahatlıkla kullanabilirsiniz.