Ütü Yapmanın Püf Noktaları?

Hemen herkesin yapmaktan pek hoşlanmadığı bir ev işidir ütü. Özellikle de ütülemeye çalıştığımız giysimiz ütülenmemek için direniyorsa, işin içinden çıkılmaz bir hale gelebilir. Fakat birkaç püf noktası ile hem zamandan tasarruf edebilir, hem de ütüyü rahat ve sorunsuz bir şekilde tamamlayabilirsiniz. Aşağıda, ütü yapmanın püf noktaları ile ütüyü daha kolay ve stressiz bir hale getirmenin yollarını bulabilirsiniz.

Kolay ütü yapmanın püf noktaları:

Ütü yapmaya başlamadan önce dikkat edeceğiniz birkaç nokta ile bu süreci daha zahmetsiz bir hale getirebilirsiniz: 

 • İlk olarak ütü masasının yüksekliğini belinize göre ayarlayın. Fazla alçakta veya yükseklikte olmamasına dikkat edin. Ütü masasının örtüsünün kalın ve temiz olduğunu kontrol edin.
 • Ütünüzün tabanını kontrol edin. Lekeli taban giysilerinizde lekeye sebep olacaktır. Ütü tabanını nemli bir bezle silerek temizleyebilirsiniz. Ütü tabanını temizlemeden önce, ütünün sıcak veya fişe takılı olmadığını kontrol edin.
 • Giysilerinizi ütülemeden önce etiketlerini kontrol edip kumaşlarına göre ayırın. İlk önce düşük ayarda ütülenmesi gereken giysilerinizi ütüleyip, daha sonra ısıyı arttırarak diğer kıyafetlerinize geçebilirsiniz.
 • İpek, kadife ve yün gibi giysilerde parlama meydana gelebilir. Bu yüzden, bu gibi giysilerinizi ütülerken yanınızda mutlaka ütü bezi bulundurun.
 • Ütülediğiniz giysilerinizi bekletmeden askıya asın. Ütüden ısınan kumaş çok kolay kırışabilir. 

Gömlek nasıl ütülenir?

Gömlek, hem kadın hem de erkek giysilerinin vazgeçilmez parçalarından biridir. Kıyafetimize şıklık katan gömleğin üzerimizde güzel gözükmesi içinse iyi bir ütü şarttır. Ütülemesi pek de kolay olmayan gömleği etkili bir şekilde ütülemek için aşağıdaki adımları takip edin. 

 1. Ütülemeye başlarken kumaşın hafif nemli olmasına dikkat edin. Gerekirse ütünüzün su kısmından su püskürtün veya çok kırışık kısımlar için ütünüzün buharını kullanın.
 2. Gömleği ütülemeye yaka kısmından başlayın. Gömlek yakası nasıl ütülenir diyorsanız: Yakanın önce iç kısmını ütüleyin. Arkasını da ütüledikten sonra ikiye katlayıp kat yerini bir veya iki kez ütüleyin.
 3. Daha sonra kol uçlarını ve omuzları ütüleyin. Omuzları ütü masasına geçirerek ütüleyebilirsiniz.
 4. Kolları ise ütü masasına yatırıp kat yerini ayarlayın. Çift çizgi olmaması için kat yerini dikiş yerine göre ayarlayabilirsiniz.
 5. Gömleğin önünü ütüleyin. Ütü ucuyla düğme aralıklarındaki kırışıklıkları düzeltebilirsiniz.
 6. Ütüyü gömleğin arka kısmını ütüleyerek bitirin. Eğer pili varsa, çift çizgi oluşmasını önlemek için elinizle düzeltin.  

Pantolon nasıl ütülenir?

Pantolon ütülemek diğer giysilere göre daha zor olsa da, birkaç püf noktaya dikkat ederek kolaylıkla halledebileceğiniz bir iştir. Gömlekte olduğu gibi, pantolonda da kumaşın hafif nemli olması daha rahat ütülenmesini sağlayacaktır. 

 1. Ütüye ceplerinden başlayın. Kulağa biraz garip gelse de, pantolonunuzun kırışmaması ve cep izini önlemek için cepleri dışarı çıkararak ütülemelisiniz.
 2. Daha sonra bel kısmını ütü masasına geçirerek ütüleyin. Bel kısmının tamamını pantolonu elinizle döndürerek ütüleyebilirsiniz. Arka cepleri ütülerken düğmeleri ezmemeye dikkat edin.
 3. Şimdi sıra bacak kısmında. Pantolonun bacakları birçoğumuz için en zorlayıcı kısımdır. İşin sırrı ise pantolonda çift çizgi oluşmasını engellemek. Bunun içinse, pantolonu ütü masasına düzgün bir şekilde yerleştirip orta çizgilerinin üst üste geldiğine dikkat edin. Üstte kalan bacağı yukarı doğru katlayın ve altta kalan bacağın orta çizgisini ayarlayarak ütüleyin. Daha sonra katladığınız bacağı açın ve alttakinin tam üzerine gelecek şekilde yerleştirip aynı şekilde ütüleyin. Ütüledikten sonra, pantolonun diğer yüzünü çevirerek aynı işlemi bir kez daha uygulayın. Böylece pantolonun iki yüzü de eşit şekilde ütülenmiş olacaktır.
 4. Çift ütü izi oluşmaması için pantolonu ütülemeye paçanın dikiş kısmından başlayın ve pantolonun kendi izini bozmayın. 

İşte bu kadar! Artık ütü nasıl yapılır diye endişelenmenize gerek yok.