Sakız Lekesi Nasıl Çıkarılır?

Hemen herkesin başına gelmiştir sakız lekesi. Bazen otobüste oturduğumuz yerde, bazen deniz kenarında oturduğumuz bankta ve hatta üzerine uzandığımız çimlerden üzerimize yapışabilir sakız.

Özellikle de sevdiğimiz giysimize yapışmışsa oldukça can sıkıcı olabilir bu minik sakız lekesi. Birçoğumuzun yaptığı genel hatalardan biri de yapışkan sakız lekesini görünce panik olup yanlış bir uygulamaya gitmektir. Bazı yanlış sakız lekesi çıkarma yöntemleri, sakızın kumaşın içine daha fazla yapışıp lekenin daha da zorlaşmasına sebep olabilmektedir.

Bu yazıda istenmeyen sorunları önlemek için etkili ve doğru sakız lekesi çıkarma tekniği bulabilirsiniz.

Sakız lekesi kumaştan nasıl çıkar?

Sakız lekelerine genellikle en beklenmedik anlarda maruz kalırız. Özellikle de sonradan fark edilen lekeler kurumaya yüz tuttuklarından temizlemesi daha zor hale gelebilirler.

Sakız lekesi, temizlemesi zor olsa da imkansız değildir. Önemli olan kurumasına izin vermeden en erken zamanda lekeden kurtulabilmektir. Aşağıdaki sakız lekesi çıkarma adımlarını takip ederek bu talihsiz lekeden kurtulabilirsiniz.

  1. İlk adım: ‘Sakız nasıl çıkar?’

Lekeyi temizlemeye başlamadan önce kumaşın üzerindeki fazla sakız artığını almanız gerekir. Bunu yaparken lastik eldiven ya da bulaşık eldiveni giyebilirsiniz. Daha sonra sakız artığının mümkün olduğu kadarını çıkarın.

  1. Leke nasıl dondurulur?

Sakız oldukça inatçı bir şekilde yapışır, çekip çıkarmaya çalıştıkça kumaşa daha fazla yerleşir. Bu yüzden sakız lekesi ile baş edebilmenin en basit yolu sakızı sertleştirmektir. Bunun için giysinizi buzdolabı poşetinin içine koyup buzdolabınızın dondurucu bölümüne yerleştirin. Giysinizi poşete koyarken sakız lekesi olan kısmın yukarıya denk gelmesine dikkat edin, böylece leke başka yerlere bulaşmayacaktır. Giysinizi bu şekilde dondurucuda yaklaşık bir saat bekletin. Bu süre içinde leke donup sertleşecektir. Eğer giysinizi dondurucuya koymak istemiyorsanız veya vaktiniz yoksa, sakız lekesini buzla ovabilirsiniz. Alternatif olarak kumaşın her iki tarafına buz koyarak da lekeyi dondurabilirsiniz.

  1. Kalıntılar nasıl temizlenir?

Lekeyi dondurup sertleştirdikten sonra, tekrar ısınıp yumuşamasına fırsat vermeden spatula, kart veya kaşık yardımıyla yavaşça kazıyın. Giysinize zarar vermemek için keskin bir alet kullanmamalısınız. Arta kalan ufak parçaları cımbız gibi bir alet kullanarak kumaşın üzerinden alabilirsiniz. Eğer ufak parçalar cımbızla alınmayacak kadar çoksa, kalıntıları yumuşak bir diş fırçası kullanarak temizleyebilirsiniz.

  1. Sonrasında giysileriniz nasıl yıkanır?

Kumaştaki sakız lekesinin bıraktığı kalıntıları temizledikten sonra, sıra giysinizi yıkamaya geliyor. Giysinizi yıkamadan önce yıkama talimatını kontrol edip uygun sıcaklık ve programda Felly Nova Expert deterjan kullanarak yıkayın. Giysinizi yıkadıktan sonra asarak kurutun, eğer çıkmayan leke varsa kurutucunun ısısı lekenin kumaşa daha fazla yerleşmesine sebep olabilir.

Şekerli sakız lekesinin temizlenmesi şeker içermeyen sakıza göre biraz daha zaman alabilir. Çıkaramadığınız herhangi bir sakız lekesi içinse bir profesyonelden yardım almanız gerekebilir.

  1. Hassas giysilerdeki sakız lekesi nasıl çıkar?

Hassas giysileriniz için sakız lekesi çıkarma yöntemleri yukarıdaki adımlarla hemen hemen aynı olacaktır. Yünlü veya nakış içeren kumaşlardaki sakız lekesi kalıntılarını cımbızla alırken iplikleri çekmemek için özen göstermeniz gerekmektedir. İpek kumaşlardaki sertleşmiş lekeleri kazırken kumaşa hasar vermemek için fazla bastırmamaya ve keskin alet kullanmamaya dikkat etmelisiniz.

 

Yorum yapın