Çamur Lekesi Nasıl Çıkarılır?

Genellikle yağmurlu günlerin getirdiği can sıkıcı lekelerdir çamur lekeleri. Bazen yanımızdan hızlıca geçen bir arabadan sıçrayan çamur kıyafetimizin mahvolmasına sebep olabilir. Çamur lekeleri her ne kadar zor gözükse de, aslında temizlemesi oldukça kolaydır.

Çamur lekesini çıkarırken dikkat etmeniz gereken nokta ise temizlemek istediğiniz kumaşın türü ve rengidir. Giysilerinize herhangi bir ürün uygulamadan önce görünmeyen kısmında deneme yapmayı ihmal etmeyin. Çamurlu giysilerinizi diğer çamaşırlarınızdan ayrı olarak yıkayın, böylece çamurun bulaşmasını engellemiş olursunuz. Çamaşır makinesinde yıkanamayan giysiler için ise kuru temizleme profesyonelinden yardım almanız gerekebilir.

Çamur lekesine müdahale etmeden önce:

Öncelikle, leke çıkarma hakkında bildiklerinizi unutun! Genellikle etkili sonuç alabilmek için lekelere en erken zamanda müdahale etmek gerekli olsa da, çamur lekesinde bu durum tam tersidir. Temizlemeniz gereken hangi tür kıyafet olursa olsun – okul gömleği, çorap veya paçaları çamur olmuş pantolon gibi – çamur lekesini çıkarmadaki ilk adım kurumasını beklemek ve giysinizi çamaşır makinesinde yıkamadan önce lekenin yoğunluğunu en aza indirmek olacaktır.

Islak çamur çabucak yayılır ve lekenin büyümesine sebep olur, bu yüzden çamur lekesini temizlerken acele etmemek ve  kurumasına izin vermek, daha etkili temizlik sonucu almanıza yardımcı olacaktır. Bir sonraki adım ise, giysinizin cinsine bağlıdır ve bu durumda Felly NOVA çamur lekesini temizlemenizde en büyük yardımcınız olacaktır. Aşağıdaki adımlarda ‘kurumuş çamur lekesi nasıl çıkar’ sorusuna yanıt bulabilirsiniz.

  • Beyazlardan çamur lekesi nasıl çıkar?

Çamur lekesi, özellikle beyaz okul gömleği gibi çamaşırların üzerinde oldukça göze batar. İyi temizlenmediği takdirde lekenin izleri kalabilir. Bu yüzden ilk olarak lekenin kurumasını bekleyin ve fırça yardımıyla kuru çamurun çıkarabildiğiniz kadarını çıkarın. Geri kalan kısmının üzerine Felly Nova Expert deterjan ve çok az su dökerek  hafifçe ovalayın. Dilerseniz, lekenin yoğunluğuna göre deterjanın etkili olması için bir süre bekletebilirsiniz. Daha sonra, giysinizin etiketini kontrol edip uygun sıcaklıkta yıkayın.

  • Renklilerden çamur lekesi nasıl çıkar?

Renkli giysilerdeki çamur lekesini çıkarma işlemi beyazlara göre hemen hemen aynıdır. Çamur lekesinin kurumasını bekledikten sonra fırça yardımıyla çamuru temizleyebildiğiniz kadar temizleyin. Böylece kuru çamur parçalarının döküldüğünü göreceksiniz. Giysinizi yıkamadan önce üzerine az miktarda Felly Nova Color deterjan ve çok az su dökerek  hafifçe ovalayın. Daha sonra giysinizin bakım etiketinde belirtilen yıkama ve sıcaklık ayarına göre çamaşır makinenizde yıkayın.

  • Hassaslardan/narinlerden çamur lekesi nasıl çıkarılır?

İpek ve yünlü gibi hassas giysilerdeki lekeleri çıkarırken uygulanan işlem her ne kadar renkli ve beyazlardaki gibi olsa da, kumaşı yıpratmamak adına daha nazik davranmak gerekir. Kuruyan çamur lekesini hafifçe fırçalayıp çamur parçalarının dökülmesini sağlayın. Giysinizin bakım etiketini kontrol ettikten sonra hassas çamaşırlara uygun bir deterjan kullanarak çamaşır makinenizde yıkayın. Giysinizin lekeden arındığına emin olmadan kurutma yapmayın, böylece lekenin kumaşın içine yerleşmesini önlemiş olursunuz.