Oje Lekesi Nasıl Çıkarılır?

Oje, kadınların günlük hayatta kullanmaktan vazgeçemediği kozmetik ürünlerinden biridir. Oje çeşitli renkleriyle hem ellerimizi bakımlı ve güzel gösterir hem de giysilerimizi tamamlayıcı bir etkiye sahiptir. Oje sürmek eğlenceli olsa da döküldüğünde veya en sevdiğimiz giysimize bulaştığında oldukça can sıkıcı bir hale gelebilir. Özellikle de, aceleniz varsa ve ojenin tamamen kurumasını beklemezseniz, giysinize bulaşması oldukça yüksek bir ihtimaldir. Oje lekesi, zor ve inatçı lekelerden biri olarak görülebilir, fakat oje lekesi nasıl çıkarılır biliyorsanız, giysinizdeki lekeden kurtulmak zor olmayacaktır. Diğer birçok lekede olduğu gibi, oje lekesine ne kadar erken müdahale ederseniz, olumlu sonuç alma şansınız o kadar artar. Bu yazıda etkili oje lekesi çıkarma tekniğini bulabilirsiniz.

Oje lekesi kıyafetten nasıl çıkar?

Tırnaklarınızdaki ojeyi çıkarmak için kullandığınız oje çıkarıcı veya aseton, giysinizdeki lekeyi çıkarmanızda işinize yarayacaktır. Buradaki en önemli unsur ise, oje çıkarıcısını doğru teknikle doğru miktarda kullanmak; aksi takdirde giysinizin kumaşında hasara neden olup, renginin ağarmasına ve başka lekelerin oluşmasına neden olabilirsiniz. Bu yüzden, giysinize herhangi bir leke çıkarıcı işlem uygulamadan önce kumaşın rengini ve türünü dikkate alıp yıkama talimatı etiketini kontrol etmelisiniz. Giysinizde aseton ya da oje çıkarıcı ürün kullanmadan önce görünmeyen bir yerinde deneme yapmayı unutmayın. Aşağıdaki adımları dikkatlice takip ederek giysinizdeki oje lekesinden kurtulabilirsiniz.

  • İlk olarak, beyaz renkli temiz bir beze veya pamuğa bir miktar aseton veya oje çıkarıcı dökün. Kullanacağınız bezin renkli olması, aseton veya oje çıkarıcı ile temas ettiği takdirde bezin renginin giysinize geçmesine sebep olabilir.
  • Giysinizi ters çevirip görünmeyen kısmında oje çıkarıcısını kumaşın üzerinde deneyip zarar vermediğine emin olun.
  • Daha sonra, giysinizin lekeli kısmının arka tarafına bir adet temiz beyaz bez veya kalın bir kağıt havlu yerleştirin. Beze veya kağıt havluya asetonun ya da oje çıkarıcının fazlasını alması için ihtiyacınız olacaktır.
  • Asetonla ıslattığınız pamuğu veya bezi lekenin üzerine hafifçe bastırın. Lekenin kumaşa yayılmasını önlemek için ovmamaya özen gösterin.
  • Bu işlem sırasında kullandığınız bez veya pamuk oldukça kirleneceği için sık sık değiştirmeniz gerekmektedir.
  • Birden fazla olan oje lekesi için yukarıdaki adımları tekrarlayın.
  • İşlemin hemen sonrasında, lekenin ya da asetonun kurumasına fırsat vermeden giysinizi makinenizde giysinize uygun yıkama programında Felly Nova deterjan kullanarak yıkayın. Kıyafetinizin yıkama talimatını kontrol etmeyi unutmayın.

Hassas kumaşı olan ipekli ve yünlü giysileriniz için yukarıdaki adımları tekrar edip makinenizin hassas yıkama programında uygun bir deterjan kullanarak yıkayın. Yıkanamayan veya süet gibi özel bakım gerektiren giysilerinizdeki oje lekesi için profesyonel bir yardım almanız gerekebilir.

Ojeyi kullanmaya başlamadan önce alabileceğiniz birkaç önlem ile oje lekesinin oluşmasını engelleyebilirsiniz. Oje yapacağınız alana örtü serebilirsiniz ve üzerinize eski giysilerinizden giyerek sevdiğiniz kıyafetlerinizin lekelenmesini önleyebilirsiniz. Ürünü kullanmadan önce ambalajındaki talimatlarını okumayı ihmal etmeyin; leke oluştuğu takdirde nasıl müdahale etmeniz gerektiği ile ilgil bilgiler bulunabilir.