Mum Lekesi Nasıl Çıkarılır?

MUM LEKESİ NASIL ÇIKAR

Bazen akşam yemeklerinde masamızın süsleri, bazen de evimizin dekor parçalarıdır mumlar. Bulunduğunuz ortamın havasını bir anda değiştirip romantik bir atmosfer yaratırlar. Fakat, kısa sürede sıvı hale gelen mumlar en ufak bir sarsıntıda dökülüp giysilerimizde leke bırakabilirler. Bu yüzden, özellikle de evinizi renkli mumlarla süslemeyi sevenlerdenseniz, mum lekesinin nasıl temizlendiğini bilmek işinize yarayacaktır. Dökülen mum, evimizde yarattığımız hoş ambiyansı saniyeler içinde mahvetse de, zamanında izlenen doğru yöntemlerle bu lekeden giysilerinizi kurtarabilirsiniz. Mum lekesine müdahale etmeden önce, içeriğindeki boya ve koku gibi maddelerle beraber giysinizin kumaş türünü göz önünde bulundurmalısınız.

Kumaştan mum lekesi nasıl çıkar?

Giysinize dökülen mum lekesi kumaştan hiç temizlenmeyecek gibi gözükse de, aşağıdaki birkaç adım takip edildiğinde çıkarması zor olmayacaktır. Mum lekesi nasıl çıkarılır sorusunun anahtar cevabı ise, diğer birçok lekenin aksine oluştuğu anda değil de kuruduktan sonra müdahale edilmesi gerektiğidir. Burada verilen leke çıkarma yöntemlerini sadece yıkanabilen giysilerinizde uygulamalısınız. Yıkanamayan giysilerinizdeki mum lekesi için kuru temizleme yardımı almanız gerekecektir. Giysinize herhangi bir işlem uygulamadan önce bakım etiketini kontrol edip görünmeyen bir yerinde deneme yapmayı unutmayın.

  • Dökülen mumun iyice kurumasını bekleyin veya lekenin üzerine buz torbası koyarak sertleşmesini sağlayın.
  • Yumuşak başlı bir spatula yardımıyla kuruyan lekeyi kumaştan kazıyın. Ucu tırtıklı veya keskin bir alet kullanmamalısınız. Aksi takdirde kumaşı yırtabilir veya hasara sebep olabilirsiniz.
  • Lekeleri kazıdıktan sonra ütünüzü çıkarabilirsiniz. Lekeli kısmın altına ve üstüne kağıt havlu veya kese kağıdı yerleştirin. Ütünüzü giysinizin bakım etiketindeki talimata göre bir sıcaklık ayarına getirin.
  • Ütülemeye bir süre devam ederek lekenin tamamen kağıt havluya veya kese kağıdına geçmesini sağlamaya çalışın.
  • Bu işlemden sonra giysinizde kalan mum lekesi varsa, üzerine az miktarda Felly Nova Expert deterjan uygulayın ve makinenizde bakım etiketinde tavsiye edilen program ve sıcaklıkta yıkayın.
  • İpek ve yünlü gibi hassas giysilerinizdeki mum lekesi için de yukarıdaki adımları takip edin. Daha sonra, yünlü giysinizi yünlülere uygun bir deterjanla ve ipek giysinizi Felly Nova Sensitive ile makinenizde yıkayın.

Mum lekesini temizlerken aşağıdakilere dikkat edin:

  • Mum lekesine hiçbir zaman ıslakken müdahale etmemelisiniz. Bu sadece lekenin daha fazla alana yayılmasına sebep olacaktır.
  • Lekeyi ütülerken bütün kalıntıların çıktığına emin olmalısınız. Gerekirse kullandığınız kese kağıdını veya kağıt havluyu sıklıkla değiştirin.
  • Ütünün sıcaklığıyla giysinizde leke bırakmaması için kese kağıdı veya kağıt havlunun renksiz ya da boyasız olmasına dikkat edin.
  • Mum lekelerine tırnağınızla müdahale etmeyin. Bu tür bir işlem hem tırnağınıza hem de kumaşın dokusuna zarar verecektir.