Küf Lekesi Kumaştan Nasıl Çıkar?

Küf, nemli ortamlarda kolaylıkla oluşur ve sağlık açısından oldukça zararlıdır. Çamaşır sepetinizde ıslak unuttuğunuz giysiniz veya nemli evlerin gardıroplarında havasız kalan kıyafetler küf tutmaya müsaittir. Küf lekesi genellikle kumaşın üzerinde pembe veya gri oluşumlar olarak ortaya çıkar ve zaman içerisinde kumaşın çürümesine sebep olabilir. Küf lekesini etkili şekilde temizleyebilmek için en erken zamanda ilerlemesine fırsat vermeden müdahale etmeniz gerekir.

Küf lekesini temizlemek kumaş türüne ve rengine göre farklılık gösterebilir. Giysinizde kalıcı hasara neden olmamak için bakım etiketini kontrol edip kullanacağınız yöntemi önce kumaşın görünmeyen bir kısmında denemeniz gerekmektedir. Küf lekesini çıkarmak için bu yazıdaki adımlarımızı takip edebilirsiniz.

Küf lekesi çamaşırdan nasıl çıkar?

Küf lekesi, diğer giysilerinize kolaylıkla bulaşabilen türde bir lekedir. Zamanla kumaşın içerisine işleyerek kıyafetinizi tamir edilemez bir duruma getirebilir. Küf lekesini çıkarmak her zaman kolay olmayabilir; bunlar inatçı lekelerdir ve en sevdiğiniz giysinizin mahvolmasına sebep olabilirler. Bu gibi durumları önlemek için havasız olan gardırobunuzu belirli aralıklarla havalandırabilirsiniz. Islak çamaşırlarınızı da bekletmeden asmak küf lekesi gibi sorunların oluşumunu önleyecektir. Kıyafetteki küf lekesi nasıl çıkar diyorsanız, aşağıdaki adımlarımızı takip edebilirsiniz.

Pamuklu giysilerdeki küf lekesi

Pamuklu giysiler diğer kumaşlara oranla daha dayanıklıdır. Burada ihtiyacınız olacak malzemeler bir adet beyaz kalıp sabun ve oksijenli sudur. Daha sonra aşağıdaki adımları hem renkli hem de beyaz pamuklu çamaşırlarınızda uygulayabilirsiniz:

 1. Giysinizin küf lekesi olan kısmını beyaz kalıp sabun kullanarak iyice yıkayın. Sabun kullanmak küfe sebep olan mikroorganizmaları öldürmekte etkili bir yöntem olacaktır.
 2. Çıkmayan veya daha büyük küf lekesi için, bir kabın içerisine bir bardak oksijenli su ve beş bardak su ekleyebilir veya Felly Professional Oksijen Bazlı Ağartıcı kullanabilirsiniz. Giysinizi bu suyun içerisinde yıkayın. Daha sonra iyice durulayın. Eğer leke çıkmamışsa işlemi tekrar edin. Giysinizi yıkarken eldiven giymeyi unutmayın.
 3. Giysinizin bakım etiketindeki yıkama talimatlarına uygun olan yıkama programı ve sıcaklık ayarını kullanarak makinenizde Felly Nova Expert ile yıkayın.
 4. Yıkanan giysinizi kurutucuda kurutmayın – eğer çıkmamış lekeler varsa, kurutucunun ısısı lekenin kumaşa daha fazla yerleşmesine sebep olabilir. Onun yerine mümkünse açık havada asarak kurutun.

İpek giysilerdeki küf lekesi

İpek ve saten gibi giysilerin narin yapılarından dolayı dikkatlice temizlenmeleri gereklidir. Herhangi bir işlem uygulamadan önce mutlaka giysinizin etiketini kontrol edin. Evde yıkanmaya müsait olmayan hassas giysileriniz için profesyonel destek alabilirsiniz. Yıkanabilen narin çamaşırlarınız için aşağıdaki adımları uygulayın:

 1. İpekli kumaşlardaki küf lekesi için el sabunundan faydalanabilirsiniz. Kalıp sabun gibi el sabunu da küfe sebep olan mikroorganizmaları öldürmekte yardımcı olacaktır. Lekenin bulunduğu kısmı el sabunuyla nazikçe ovalayın.
 2. Daha sonra iyice durulayın ve gerekirse işlemi tekrarlayın.
 3. Giysinizin yıkama talimatını kontrol edip ipekli kumaşlar için üretilmiş bir deterjan kullanarak makinenizde yıkayın.
 4. Açık havada asarak kurumasını sağlayın.

Yünlü giysilerdeki küf lekesi

Yaz mevsimlerinde dolaba kaldırdığınız kışlıklarınızın üzerinde küf lekeleri görmeniz olası bir durumdur. Özellikle de giysilerinizi bodrum katı gibi karanlık ve nemli yerlere kaldırdıysanız. Yünlü giysilerin ipekliler gibi narin çamaşırlar olmalarından dolayı dikkatlice temizlenmeleri gereklidir. Yünlü kıyafetlerinizdeki küf lekesini temizlemek için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz:

 1. İpekli kumaşlardaki gibi el sabunu kullanabilirsiniz. Lekeli bölgeyi el sabunu kullanarak yıkayın. Yünlüleri temizlemek daha zor olduğundan, lekeyi hafifletmek için bu işlemi bir kaç defa tekrar etmeniz gerekecektir.
 2. Daha sonra su ile durulayın.
 3. Yünlüler için üretilmiş bir deterjan kullanarak giysinizi çamaşır makinenizde yıkayın. Yıkamadan önce yıkama etiketini kontrol etmeyi unutmayın.