Kıyafetlerin Etiketlerinde ki Semboller ve Anlamları?

YIKAMA SEMBOLLERİ

Çamaşırlarınızın etiketindeki yıkama talimatları biraz anlaması güç olabilir. Biz de size sembollerin anlamlarını hatırlamanızda yardımcı olacak bazı ipuçları veriyoruz.

YIKAMA TALİMATI SEMBOLLERİ

Beyazlatıcı kullanmayın! Üzerinde X işareti olan üçgen çamaşırda beyazlatıcı kullanılmaması gerektiği anlamına gelir.
Üzerinde bu sembol bulunan çamaşırları elde yıkayın.
İki çizgi yünlülerin hafif bir programda yıkanması gerektiği  anlamına gelir. İki çizgiyi materyalin iki kat kalın olmasından aklınıza getirebilirsiniz.
Tek çizgi sentetik yıkama anlamına gelir ve bu da orta ayarda bir programda olmalıdır. Sıcaklık etikette gösterilene uygun olmalıdır.
Kurutma makinesinde kurutmayın.
Bu pamukluların makinenizdeki mevcut en yüksek sıcaklıkta  yıkanması anlamındadır. Yukarıdaki iki çizgi kalın yünü temsil  ediyordu. Çizgi olmadığı zaman da aklımıza ‘ince’ kumaştan pamuk gelmeli.

ÇAMAŞIR KURUTMA SEMBOLLERİ

Eğer etiketlerinde bu sembol varsa giysilerinizi kurutma makinesine atabilirsiniz. Kutu içerisinde içi boş daire tehlike yok demektir. Hatta tamburlu kurutma makinesini de andırıyor.

Ve karşınızda tam zıttı olan sembol. Yukarıdaki sembolün üzerinde çarpı olan hali kurutma makinesi kullanılmamalı anlamına gelir. Bunu hatırlamanın en iyi yolu sembolün kurutma makinesine benzediğini ve çarpı işaretinin “Hayır” demek olduğunu unutmamaktır.

Çizgiyi masaya serilmiş giysiniz olarak düşünün. Bu kare şeklindeki sembol sizden giysilerinizi mümkünse sererek kurutmanızı istiyor.

ÜTÜLEME TALİMATI SEMBOLLERİ

Açıklanmaya ihtiyaç duymayan bir sembol. Ütü ve X işareti ‘ütülenmez’ demektir. Bu yüzden eğer başınıza dert olan kırışıklıklar varsa yukarıdaki diğer kurutma sembolleri var mı diye bakın.
Kimileri için iyi haber. Bu giysiyi düşük sıcaklıkta ütüleyebilirsiniz. Ütü yapmayı sevmeyenler içinse kötü haber!
Noktalar ütünün derecesini temsil eder. İki nokta bu giysinin orta sıcaklıkta ütülenebileceği anlamına gelir.
Üç nokta olduğu zaman ütünüzün sıcak olması lazım demektir! Yalnızca ütünüzü hareket ettirmeyi unutmayın. En sevdiğiniz giysinizde ütü şeklinde bir delik olsun istemezsiniz.