Kahve Lekesi Nasıl Çıkarılır?

Kahve, günlük yaşantımızda en çok tükettiğimiz içeceklerden biridir. Sabah akşam ayrım yapmadan, günün herhangi bir zaman diliminde sevilerek içilen bir içecektir. İçerisindeki kafein sayesinde iş yerinde dinç olmamızı ve işimize daha kolay konsantre olmamızı sağlar. Evde veya arkadaş ortamı gibi mekanlarda ise sohbetimize eşlik eder. Bu kadar çok tükettiğimiz kahvenin lekesine maruz kalmamız da oldukça yüksek bir ihtimaldir. Kahve üzerimize döküldüğü anda aklımıza ilk gelen, ‘kahve lekesi çıkar mı’ sorusudur. Bu yüzden kahve lekesini kolaylıkla temizleyebilmek için leke çıkarma önerilerimizi takip edebilirsiniz.

Kahve lekesi, hızlı ve doğru müdahale yapıldığı takdirde temizlenebilen bir lekedir. Yanlış şekilde müdahale edilmiş ya da kurumuş kahve lekesi, temizlemesi daha zor hale gelebilir.

Unutmayın: Giysinize herhangi bir işlem uygulamadan önce yıkama talimatı etiketini kontrol etmeyi ve görünmeyen bir yerinde deneme yapmayı unutmayın.

Kahve lekesi nasıl çıkar? 4 basit adım

Kahve lekesini başarılı bir şekilde çıkarmak için kahve üzerinize döküldüğü anda hemen müdahale etmeniz gerekir. Lekeyi fark ettiğiniz anda yapmanız gerekenler:

  • Temiz bir bez ve ılık su kullanarak lekenin yoğunluğunu azaltın. Böylece leke nemlenmiş olacaktır.
  • Daha sonra bezle lekenin üzerine hafifçe bastırarak lekenin nemini alın. Lekeyi ovmamaya özen gösterin, sadece ıslaklığını bez yardımıyla emdirin.
  • Lekeyi hafifçe bastırarak temiz bir bez yardımıyla kurulayın. Lekenin kumaşın temiz yerlerine bulaşmasını engellemek için ovmamaya özen gösterin.
  • Kahve lekesinin kumaşa yerleşmesini önlemek için en erken zamanda giysinizin yıkama talimatlarını kontrol edip makinenizde Felly Nova ile yıkayın.

Kahve lekesi neyle çıkar?

Bazen üzerimize dökülen kahveye o an müdahale edemeyiz ve bu sürede leke kuruyabilir. Kuruyan lekeleri temizlemek daha zor olsa da, doğru yöntem uygulandığında imkansız değildir.

‘Kurumuş kahve lekesi nasıl çıkar’ diyorsanız aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz. Giysinize herhangi bir leke çıkarıcı işlem uygulamadan önce bakım etiketini kontrol edip yıkamaya uygun olup olmadığını kontrol etmelisiniz. Süet gibi yıkanamayan giysileriniz için bir profesyonelden yardım almanız gerekmektedir.

  1. Kahve lekesi çıkarma işlemine başlamadan önce giysinizi ters çevirip lekenin arka kısmını soğuk suya tutun. Lekeyi ıslatmak yumuşamasına yardımcı olabilir.
  2. Daha sonra lekenin üzerine çok az ılık su ve Felly Nova Expert deterjan uygulayın ve parmağınızla hafifçe yedirin. Giysinizi bu şekilde yaklaşık yarım saat bekletin.
  3. Lekenin üzerine sürdüğünüz deterjanı iyice durulayın ve giysinizi ılık suyun içerisinde yine yaklaşık yarım saat gibi bir süre boyunca bekletin. Bu adım, giysinizi yıkamadan önce lekenin biraz daha yumuşamasına yardımcı olacaktır.
  4. Son olarak giysinizi bakım etiketindeki yıkama talimatında önerilen sıcaklıkta Felly Nova Expert ile yıkayın. Giysinizi kurutucuya koymadan asarak kurutun, böylece çıkmayan leke kaldıysa, lekenin kumaşa yerleşmesini engellemiş olursunuz.
  5. İpek ve yün gibi hassas giysileriniz içinse, lekenin fazlasını temiz bir bez yardımıyla alın. Kumaşa zarar vermemek için ovalamamaya ve fazla bastırmamaya özen gösterin. Daha sonra giysinizin yıkama etiketini kontrol edip makinenizin hassaslar programında çamaşırınıza uygun bir deterjan kullanarak yıkayın.

Farklı kahve çeşitleri arasında Türk kahvesi de oldukça sevilir. Eğer ‘Türk kahvesi lekesi neyle çıkar’ diyorsanız, lekeyi temizlemek için yukarıdaki adımları uygulamanız yeterli olacaktır. Dökülen kahve telvesinin dağılıp yayılmasını önlemek için telvenin kurumasını bekleyebilirsiniz.