Çimen Lekesi Nasıl Çıkartılır?

Güneşli ve güzel bir günde yapılan piknik dönüşünde veya çocuğunuzun parkta geçirdiği eğlenceli saatlerin ardından kıyafetlerin üzerinde yeşil çimen lekeleri görmek olasıdır. Bazen de evimizin bahçesini düzenlerken üzerimize çimen lekesi bulaşır. Çimlere oturduğumuzda, pantolonlarımızın oturulan kısımları ve diz bölgeleri, çimen lekesinin en çok oluştuğu yerlerdir.
Buna ek olarak, yeşil çimen lekesi organik bileşenlerden meydana geldiği için kumaş liflerinin içine işler. Bu lekeler çıkarılması zor gözükse bile, doğru müdahale edildiğinde giysilerinizden temizlenebilir. Eğer çim lekesi nasıl çıkar diyorsanız, bu yazıdaki çimen lekesi çıkarma ipuçlarımızı takip edebilirsiniz.
Unutmayın: Giysinize herhangi bir leke çıkarıcı işlem uygulamadan önce bakım etiketini kontrol edin ve görünmeyen bir kısmında deneme yapmayı unutmayın.

Çimen lekesi kottan nasıl çıkar?
Kot pantolondaki çimen lekesi için diğer lekelerde olduğu gibi ne kadar hızlı davranılırsa, sonucu o kadar etkili olacaktır.
Kotta yeni oluşmuş çimen lekesi için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz:
• Lekenin üzerine soğuk su ve az miktarda deterjan dökün.
• Deterjanı parmağınızla lekeli bölgeye hafifçe yedirin.
• Giysinizi bakım etiketinde tavsiye edilen talimata göre makinenizde yıkayın.

Kot pantolonunuzdaki lekenin kuru olduğu durumlarda ise aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz:
• İlk olarak lekenin nemlendirilip yumuşatılması gerekmektedir. Bu yüzden, lekenin üzerine ılık su ekleyerek lekeyi nemlendirin.
• Leke yumuşadıktan sonra üzerine deterjan ekleyin ve ovun.
• Son adım olarak, eğer kot pantolonunuzu o an yıkama fırsatınız varsa, giysinizin yıkama talimatlarına uyarak makinenizde yıkayın ve doğal yollarla kurutun. Eğer giysinizi o an yıkamanız mümkün değilse, pantolonunuzu yine de deterjandan arındırmanız gerekir. Bunun için nemli ve temiz bir bez kullanarak deterjanlı bölgeyi silin ve yıkama fırsatı bulduğunuzda giysinizi makinenizde diğer kıyafetlerinizle beraber yıkayın.

Renkli ve beyazlardaki çimen lekesini ne çıkarır?
Çimen lekesi kot pantolonlarınıza kolaylıkla bulaştığı gibi başka giysilerinize de aynı kolaylıkla bulaşabilir. Çimen lekesi çıkarma işlemi, kot pantolonda olduğu gibi ne kadar erken müdahale edilirse o kadar iyi sonuç verecektir.
Beyaz ya da renkli pamuklu giysileriniz için aşağıdaki adımları uygulayabilirsiniz:

• İlk olarak lekeyi Felly Nova deterjan ve az miktarda ılık su ile hafifçe ovup yumuşamasını sağlayın. Giysinizin bakım etiketini kontrol edip görünmeyen bir yerinde deneme yapmayı unutmayın.
• Daha sonra giysinizi soğuk suyla durulayın ve bakım etiketinde verilen talimatlara göre her zamanki deterjanınızla makinenizde yıkayın.
• Çıkmayan veya daha büyük lekeler için bir kuru temizlemeciden yardım almanız gerekebilir.

Yukarıdaki uygulaması basit leke çıkarma ipuçları ile lekeler hakkında endişelenmeden dilediğiniz gibi çimlere oturabilirsiniz. Buna ek olarak, çimen lekesi olan giysilerimizin aynı zamanda çamur lekesi olma ihtimali de oldukça yüksektir. Bu yüzden, çamur lekesini çıkarma ipuçları için “Çamur Lekesi Nasıl Çıkar? Etkili Temizlik Önerileri” adlı yazımıza göz atmayı unutmayın.