Zeytinyağı ve Sıvı Yağ Lekeleri Nasıl Çıkarılır?

Yağ lekeleri bizi en çok uğraştıran lekeler arasındadır. Üzerimize dökülen yemeğin lekeleri çıkıp geriye yağ lekesi kalabilir, ya da yemek pişirirken üstümüze kolaylıkla yağ sıçrayabilir. Bu lekeler özellikle de en sevdiğiniz veya yeni aldığınız giysinizin üzerindeyse durum oldukça can sıkıcıdır.

Bu durumda ilk yapılan hata lekeyi suyla çıkarmaya çalışmaktır. Yağ lekesi suyla çözünmediğinden dolayı lekeye sadece su ile müdahale etmek lekenin daha fazla yayılmasına sebep olacaktır. Bu yazıda günlük hayatımızda sık sık kullandığımız sıvı yağ ve zeytinyağı lekesini çıkarma tekniklerini bulabilirsiniz. Giysinize herhangi bir işlem veya leke çıkarıcı uygulamadan önce bakım etiketini kontrol edip görünmeyen bir kısmında deneme yapmayı unutmayın.

Yağ lekesi nasıl çıkarılır?

Yağ lekesini çıkarmada bulaşık deterjanı genellikle tercih edilen bir yöntemdir. Fakat boya ya da asitli limon ve portakal özü içeren bulaşık deterjanlarının özellikle koyu renkli giysilerinizde hasara neden olup renklerinin açılmasına sebep olma ihtimali vardır. Açık renkli giysilerinizde ise acil durumlarda boya ya da koku içermeyen bulaşık deterjanını az miktarda damlatabilirsiniz.

Parmağınızla hafifçe ovduktan sonra yaklaşık 15 dakika bekletin. Daha sonra giysinizin yıkama önerisini kontrol edip Felly Nova Expert ile yıkanabileceği en yüksek sıcaklıkta yıkayın. Bulaşık deterjanı ya da leke çıkarıcı ürün kullanmadan önce istenmeyen sonuçları önlemek için giysinizin bakım etiketini kontrol edin ve ufak bir kısmında test edin.

Zeytinyağı lekesi nasıl çıkar?

Zeytinyağı ve sıvı yağ günlük hayatımızda lezzetli yemekler hazırlamak için sıklıkla kullandığımız yağlardır. Bu yüzden gerek yemek yerken gerekse pişirirken üzerimize sıçraması olası bir durumdur. Birçok leke gibi yağ lekesinde de etkili çözüm elde etmek için en kısa sürede müdahale etmeniz gerekir. Kurumuş ve büyük lekelerin kuru temizlemeye verilmesi veya yağ çıkarıcı ürün kullanılması gerekebilir. Zeytinyağı ve sıvı yağ lekesi nasıl çıkar diye merak ediyorsanız, aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz.

Leke yakın zamanda oluşmuşsa, yağın kumaşın içine yerleşmesine fırsat vermeden fazla yağı almanız gerekir. Eğer leke ipek ve saten gibi hassas kumaşlı giysilerinizdeyse şu adımları uygulayın:

  • Lekenin üzerine talk pudrası dökün ve hafifçe ovun.
  • Yaklaşık yarım saat bekleyin ve daha sonra fırça yardımıyla silin.
  • Kıyafetinizin etiketini kontrol edip yıkanabileceği en yüksek sıcaklık ayarında Felly Nova Expert kullanarak yıkayın.
  • Giysinizi kurutucuya koymayın. Eğer leke çıkmamışsa kurutucunun ısısı yağın kumaşın içine daha fazla yerleşmesine sebep olabilir. Bu yüzden mümkünse asarak doğal yollarla kurumasını sağlayın.

Yünlü giysileriniz için de yukarıdaki ilk iki adımı uygulayıp daha sonra makinenizin yünlüler programında yünlü giysiler için üretilmiş bir deterjanla yıkayın ve asarak kurutun. Eğer leke beyaz veya renkli pamuklu kumaştaysa üzerine pudra veya tuz dökerek yağın fazlasını alın. Pudra gibi tuz da fazla yağı emecektir. Daha sonra fırça ile silin ve üzerine Felly Nova Expert deterjan ile az miktarda ılık suyu karıştırıp parmağınızla hafifçe lekenin üzerine yayın.

Giysinizin yıkama talimatını kontrol ettikten sonra yıkanabileceği en yüksek sıcaklıkta Felly Nova Expert ile yıkayın. Narin giysilerinizde olduğu gibi yıkadığınız giysinizi kurutucuya koymadan asarak kurumasını sağlayın.